LALEnin KAHVE HAZIRLANMA SAYFASI
                     kahve dünyada bir kahveci barista denilir

   
Her kahve kavrulmuş ve çekilmiş çekirdekten yapılır.
 
ÇEKİRDEK
Kahve çeşitleri genelde ARABICA ve ROBUSTA çekirdeklerinin karışımından oluşur. Colombia, Brezilya, Afrika, Endonezya ve Orta Amerika'da yetişir.

           

filtre kahve FILTRE KAHVE orta çekilmiş kahve çekirdekten yapılır. Su kaynatıp filtreye damlatìılır. 15 - 30 dakika sıcak tutulabilir, ondan sonra aroma kaybolup sertleşmeye başlar. Filtre kahveler vakumlu satılır ve paket açtìktan sonra kalite hemen düşer; iyi kapanan bir kalvanoza koymaniın faydası var. Vakumlu olsa da imalat tarihini 18-24 ay geçen filtre kahve acılaşır ve ekşir; stok yapılmadan tüketmek gerek.

Filitre Kahveyi süzebilecek bir alet (kahve makineleri)

1) French Press
2) otomatik Filtre Kahve Makinesi
3) Kahve Filitre ile

4) Pot Filitre Makine ile

             

French Press Coffee

Avrupada eskiden ve sonra tatilde de kullanılan çok popüler olan bu kahve pişirme yöntemi son zamanlarda Türkiyede de geniş popülerlik kazanmıştır. French Press sistemi bir cam silindir, bir ucunda paslanmaz çelikten yapılmış bir filtre, diğer ucunda kapağı ve tutacağı olan bir metal çubuktan oluşur.

FILITRE MAKINE

Tüm filtre makineleri aynı şekilde çalışır. Kağıt (ya da metal veya plastik) filtre plastik, cam ya da seramik bir yuvaya yerleştirilir.İnce çekilmiş kahvenin eklendiği filtre cam ya da porselen bir sürahinin üzerine oturtularak su eklenir. Doğru sıcaklıkta yavaşca su eklendiğinde hafif, güzel bir kahve elde edersiniz.

espresso
ESPRESSO
kahve fazla kavrulmuş ve ince çekilmiş çekirdekten olur. Espresso makinesinde buharlaştırılan su 9 bar basınç ile bu kahveden geçirilir. İyi bir espresso üzerinde ince bir köpük tabaka oluşur. Fincan önceden ısınır.
Fincan doluluğu fincanın %25 - 35'idir ve
30 ml

Eine gute Crema (köpük tabaka), aber wie?
Die Crema wird zu dunkel, wenn der Kaffee überextrahiert ist. Das heißt, daß der Kaffee zu fein gemahlen, zu hoch dosiert oder die Brühtemperatur zu hoch ist. Der Kaffee ist dann schlicht verbrannt. Bei zu heller Crema ist das Kaffeemehl zu grob gemahlen oder die Extraktionszeit war einfach zu kurz.

ESPRESSO Kahveyi HAZIRLAbilecEk bir alet (espresso makineleri)

1) ev usuylu Moca Ekspres makine
2) otomatik Espresso Makinesi

    italian moka ekspres

Ocak üstü espresso makinesi ortasında bir filtre bulunan iki metal bölümden oluşur. Altta su konur. İki parçanın ortasındaki filtre bölümüne ise, ince çekilmiş, koyu kavrulmuş (espresso ya da İtalyan) kahve yerleştirilir. Makine ateşe koyulduğunda ısınan suyun buharı filtrenin içindeki kahveden geçerek lezzetli bir espresso ortaya çıkarır. Cezve kahveniz pişerpişmez ateşten indirilmelidir.

cappuccino
CAPPUCCINO
ayrı bir kahve değildir.
Bir Cappuccino 1/3 sıcak süt, 1/3 espresso ve 1/3 köpürtülmüş sütten oluşur.

Cappuccino hazırlamak için önce bir fincan içinde biraz süt köpürtülür sonra espresso kahve ilave edilir ve en son biraz kakao (pudra) üzerine serpilir.
Zaman nedeniyle son yıllarda otomatlar çıktı, bunlar özel kremaların kahve ile bir anda verilmesi servisi hızlandırdı.

Mit welcher Milch kann man am besten aufschäumen?

Ein optimales Ergebnis erreicht man mit kalte1,5% fettarmer Homogenisierter Milch da sich diese durch Ihre Struktur bedingt,am leichtesten aufschäumen läßt und den Kaffeegeschmack am wenigsten überdeckt.

instant kahveINSTANT KAHVE, HAZIR KAHVE veya çözülen kahve iki türlü yapılır :
ucuz çeşitler posalaşmış kahvenin ve köpüğü sıcak havada kurutularak, kaliteli çeşitler ise taze hazırlanmış filter kahvenin -40 derecede 'freeze-drided FD' şoklanmasıdır. Kurutulmuş kahve ince kahvedir, FD instant biraz daha büyük tanecikten oluşur.
Aslında kahve pişirmiyorsunuz, sadece tozu suda eritiyorsunuz

coffee concentrate
To make a cup of coffee, put boiling water into a cup and stir in 1 to 1 1/2 tablespoons of the coffee concentrate.

TÜRK KAHVESI kuru kavrularak, çok ince çekilmiş  kahveden olup pişirilip hazırlanır. Türk Kahvesinin tortusu, fincanın dibinde kalır, buna telve ismi verilir. Türk Kahvesinin, Türkiye'de yetişmeyen "Arabica" türü, yüksek kaliteli çekirdeklerden üretilir. Eskiden kullanılan çekirdekler Afrika kahvesi olup genelde Yemen üzerinden gelirdi.

İçme suyunu fincanla ölçerek cezveye koyunuz. Her fincan için iki çay kaşığı kahve, ive şeker (arzuya göre) ilave ediniz. Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırınız. Bir süre sonra kabaran köpüğü fincanlara pay ediniz. Kalan kahveyi bir taşım daha pişiriniz ve fincanlara yavaş yavaş dökünüz. Sunulurken yanında su verilmesi gerekir.


 

DOZAJLAR
her fincan filtre kahve için 4 - 6 gram kahve gerekiyor.

her fincan espresso kahve için 7 gram kahve gerekiyor.
her fincan instant kahve 2 - 2,5 gram instant kahve lazım.
cappuccino için 3 gram süt veya krema gider.